Počinje Kup konfederacija, Ronaldo napada titulu koja mu nedostaje

233
Osam reprezentacija raspoređenih u dvije grupe tražit će put do vrha 10. po redu Kupa konfederacija, a ulogu favorita zauzima prvak Evrope Portugal koji je u Rusiju stigao sa poznatim imenima predvođenim najboljim fudbalerom svijeta Cristianom Ronaldom, čovjekom koji ima veliki motiv za osvajanjem trofeja koji nedostaje u njegovoj zvjezdanoj biografiji.

Valjda Ronalda neće pomutiti problemi u Španiji i medijske tvrdnje koje kazuju da on želi otići iz Real Madrida. Jer, od svih trofeja koje je Ronaldo osvajao kao igrač Manchester Uniteda, Real Madrida i Portugala, nedostaju mu samo Kup konfederacija i Svjetsko prvenstvo. Rusijo, on dolazi…

Od osvajanja titule nisu daleko ni Njemačka ni Čile, kao ni domaćin Rusija. Ipak, za prvake svijeta Nijemce je teško reći koliko mogu s obzirom na izmiješani sastav iako je Elf uvijek – Elf.

Motiv Rusije ogleda se u činjenici da su domaćini i uspjeh na ovom takmičenju dao bi im krila i naredne godine na Svjetskom prvenstvu koje će se održati u ovoj zemlji.

Prvak Južne Amerike Čile predvođen Alexisom Sanchezom, također, ima mnogo toga za reći na ovom takmičenju, a u vrlo jakom sastavu dolazi i Meksiko za koji će nastupiti uvijek opasni Javier Hernandez, kao i “stari, dobri” Rafa Marquez koji će sa 38 godina i četiri mjeseca starosne dobi biti najstariji igrač na ovom takmičenju.

Igrači koji dolaze na Kup konfederacija nastupaju za 118 klubova iz 30 različitih država svijeta, a najviše igrača dolazi iz Bayer Leverkusena, Porta, Spartak Moskve, Sporting Lisabona i Wellington Phoenixa, ukupno po pet.

Svi igrači sa spiska reprezentacije Rusije dolaze iz ruskih klubova za razliku od igrača sa spiska reprezentacije Kameruna od kojih nijedan ne dolazi iz kamerunskih klubova.

Ovo je prvi Kup konfederacija na kojem će nastupiti tri zemlje sa jednog kontinenta. To su ovaj put Rusija kao domaćin, Portugal kao prvak Evrope i Njemačka kao prvak svijeta.

Najtrofejnija zemlja u historiji ovog takmičenja je Brazil sa četiri titule, a na drugom mjestu je Francuska sa dvije titule. Po jednom su šampioni bili Argentina, Danska i Meksiko.

Pored Krestovskij stadiona u Sankt Peterburgu (68.000 mjesta), gdje se danas od 17 sati sastaju Rusija i Novi Zeland, utakmice će se igrati i na Otkrytiye Areni u Moskvi (43.000), Kazan Areni u Kazanu (45.000) i na Olimpijskom stadionu u Sočiju (48.000). Finalni susret igrat će se 2. jula u Sankt Peterburgu.

Svečano otvaranje, kao i prijenose utakmica možete pratiti na BHRT-u.

Grupa A

Rusija (domaćin)
Portugal (prvak Evrope)
Mexico (prvak srednje i sjeverne Amerike)
Novi Zeland (prvak Okeanije)

RUSIJA

Golmani: Igor Akinfeev (CSKA Moscow), Vladimir Gabulov (Arsenal Tula), Guilherme (Lokomotiv Moscow)

Odbrana: Georgy Dzhikiya (Spartak Moscow), Fyodor Kudryashov (FC Rostov), Ilya Kutepov (Spartak Moscow), Roman Shishkin (FC Krasnodar), Igor Smolnikov (Zenit St. Petersburg), Viktor Vasin (CSKA Moscow), Dmitry Kombarov (Spartak Moscow)

Vezni red: Yuri Gazinsky (FC Krasnodar), Denis Glushakov (Spartak Moscow), Alexander Golovin (CSKA Moscow), Alexei Miranchuk (Lokomotiv Moscow), Alexander Samedov (Spartak Moscow), Dmitry Tarasov (Lokomotiv Moscow), Alexander Yerokhin (FC Rostov), Yuri Zhirkov (Zenit St. Petersburg), Ruslan Kambolov (Rubin Kazan)

Napad: Alexander Bukharov (FC Rostov), Maxim Kannunikov (Rubin Kazan), Dmitry Poloz (FC Rostov), Fyodor Smolov (FC Krasnodar)

PORTUGAL

Golmani: Rui Patricio (Sporting), Beto (Sporting), Jose Sa (Porto)

Odbrana: Nelson Semedo (Benfica), Cedric Soares (Southampton), Pepe (Real Madrid), Bruno Alves (Cagliari), Luis Neto (Zenit), Jose Fonte (Southampton), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund), Eliseu (Benfica)

Vezni red: William Carvalho (Sporting), Danilo (Porto), Joao Moutinho (Monaco), Pizzi (Benfica), Andre Gomes (Barcelona), Adrien Silva (Sporting), Bernardo Silva (Monaco)

Napad: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Ricardo Quaresma (Besiktas), Gelson Martins (Sporting), Andre Silva (Porto), Nani (Valencia)

MEKSIKO

Golmani: Guillermo Ochoa (Granada), Alfredo Talavera (Deportivo Toluca), Rodolfo Cota (Chivas Guadalajara)

Odbrana: Diego Reyes (Espanyol), Nestor Araujo (Santos Laguna), Carlos Salcedo (Fiorentina), Rafael Marquez (Atlas), Hector Moreno (PSV Eindhoven), Luis Reyes (Atlas)

Vezni red: Andres Guardado (PSV Eindhoven), Jonathan dos Santos (Villarreal), Hector Herrera (Porto), Oswaldo Alanis (Chivas Guadalajara), Miguel Layun (Porto), Giovani dos Santos (LA Galaxy), Carlos Vela (Real Sociedad), Javier Aquino (Tigres)

Napad: Marco Fabian (Eintracht Frankfurt), Javier Hernandez (Bayer Leverkusen), Raul Jimenez (Benfica), Hirving Lozano (Pachuca), Oribe Peralta (Club America)

NOVI ZELAND

Golmani: Stefan Marinović (Unterhaching), Tamati Williams (Waalwijk), Glen Moss (Newcastle Jets)

Odbrana: Andrew Durante (Wellington Phoenix), Thomas Doyle (Wellington Phoenix), Storm Roux (Central Coast Mariners), Michael Boxall (SuperSport United), Kip Colvey (San Jose Earthquakes), Themi Tzimopoulos (Giannina), Deklan Wynne (Vancouver Whitecaps), Sam Brotherton (Sunderland), Tommy Smith (Ipswich Town), Dane Ingham (Brisbane Roar)

Vezni red: Bill Tuiloma (Marseille), Clayton Lewis (Auckland City), Michael McGlinchey (Wellington Phoenix), Ryan Thomas (PEC Zwolle)

Napad: Chris Wood (Leeds United), Monty Patterson (Ipswich Town), Shane Smeltz (Borneo), Kosta Barbarouses (Wellington Phoenix), Marco Rojas (Melbourne Victory), Alex Rufer (Wellington Phoenix)

Grupa B

Njemačka (prvak svijeta)
Čile (prvak južne Amerike)
Australija (prvak Azije)
Kamerun (prvak Afrike)

NJEMAČKA

Golmani: Bernd Leno (Bayer Leverkusen), Marc-Andre Ter Stegen (Barcelona), Kevin Trapp (PSG)

Odbrana: Matthias Ginter (Borussia Dortmund), Jonas Hector (Cologne), Benjamin Henrichs (Bayer Leverkusen), Joshua Kimmich (Bayern Munich), Shkodran Mustafi (Arsenal), Marvin Plattenhardt (Hertha Berlin), Antonio Rudiger (Roma), Niklas Sule (Hoffenheim)

Vezni red: Julian Draxler (PSG), Leon Goretzka (Schalke), Kerem Demirbay (Hoffenheim), Lars Stindl (Borussia Monchengladbach), Emre Can (Liverpool), Amin Younes (Ajax), Leroy Sane (Manchester City), Julian Brandt (Bayer Leverkusen), Sebastian Rudy (Hoffenheim)

Napad: Sandro Wagner (Hoffenheim), Timo Werner (Leipzig)

ČILE

Golmani: Claudio Bravo (Manchester City), Christopher Toselli (Universidad Catolica), Johnny Herrera (Universidad de Chile)

Odbrana: Eugenio Mena (Sport Recife), Enzo Roco (Cruz Azul), Mauricio Isla (Cagliari), Paulo Diaz (San Lorenzo), Jean Beausejour (Universidad de Chile), Gary Medel (Inter), Gonzalo Jara (Universidad de Chile)

Vezni red: Francisco Silva (Cruz Azul), Jose Fuenzalida (Universidad Catolica), Arturo Vidal (Bayern Munich), Pablo Hernandez (Celta Vigo), Felipe Gutierrez (Internacional), Charles Aranguiz (Bayer Leverkusen), Marcelo Diaz (Celta Vigo)

Napad: Alexis Sanchez (Arsenal), Angelo Sagal (Huachipato), Eduardo Vargas (Tigres UANL), Martin Rodriguez (Cruz Azul), Leonardo Valencia (Palestino), Edson Punch (Necaxa)

AUSTRALIJA

Golmani: Mathew Ryan (Genk), Mitchell Langerak (Stuttgart), Daniel Vuković (Sydney FC)

Odbrana: Milos Degenek (Yokohama F Marinos), Alex Gersbach (Rosenborg), Dylan McGowan (Pacos de Ferreira), Bailey Wright (Bristol City), Aziz Behich (Bursaspor), Ryan McGowan (Guizhou Hengfeng Zhicheng), Trent Sainsbury (Inter Milan)

Vezni red: Mark Milligan (Baniyas), Aaron Mooy (Huddersfield), Ajdin Hrustić (Groningen), Massimo Luongo (QPR), Jackson Irvine (Burton Albion), James Jeggo (Sturm Graz)

Napad: Tim Cahill (Melbourne City), Mathew Leckie (FC Ingolstadt), Tomi Jurić (Luzern), Robbie Kruse (Liaoning Whowin), Jamie McLaren (Brisbane Roar), James Troisi (Melbourne Victory), Tom Rogić (Celtic)

KAMERUN

Golmani: Joseph Ondoa (Sevilla), Georges Bokwe (Mjondalen), Andre Onana (Ajax)

ODbrana: Ernest Mabouka (MSK Zilina), Adolphe Teikeu (Sochaux), Michael Ngadeu (Slavia Prague), Jerome Guihoata (Panionios), Collins Fai (Standard Liege), Lucien Owona (Alcorcon), Jonathan Ngwem (Sambizanga)

Vezni red: Andre Zambo Anguissa (Marseille), Georges Mandjeck (FC Metz), Sebastien Siani (Oostende), Arnaud Djoum (Hearts)

Napad: Nicolas Ngamaleu (Rheindof), Benjamin Moukandjo (Lorient), Jacques Zoua (Kaiserslautern), Vincent Aboubakar (Besiktas), Olivier Boumal (Panathinaikos), Christian Bassogog (Henan Jianye), Robert Tambe Ndip (Spartak Trnava), Karl Toko (Angers).

Komentari

komentara