BiznisRegija i SvijetVijesti
Francuska do 2023. godine zatvara sve termoelektrane
Urednik | 17. Novembra 2016.
Francuski predsjednik Francois Hollande objavio je na ovogodišnjem UN-ovom sastanku o klimatskim promjenama u Marakešu da će njegova država do 2023. godine ugasiti sve preostale termoelektrane na svojoj teritoriji.
Hollande je iskoristio priliku da pohvali trenutnog američkog predsjednika Baracka Obamu, ali i da napadne budućeg šefa SAD-a Donalda Trumpa.
“Uloga koju je Obama ispunio ključna je za postizanje Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama”, rekao je Hollande dodavši da će nejgova zemlja za najviše sedam godina biti država bez termoelektrana koje za kreiranje električne energije koriste ugalj.
Hollande je aludirao na Trumpa koji je obećao da će Sjedinjene Američke Države istupiti iz Pariskog sporazuma te da će američku potrebu za energijom zadovoljiti kopanjem uglja, sirovine čiju su upotrebu potpisnice Sporazuma pristale znatno smanjiti.
Čak 75 posto svoje električne energije Francuska dobija iz nuklearnih elektrana, a značajan dio energije prodaje, što joj donosi zaradu od blizu tri milijarde eura godišnje.
(Klix)
Komentari
Written by Urednik
Oglasi
Kategorije
-
Najnoviji članci
- Najveća zastava BiH na kuli Husein-kapetana Gradaščevića
- Portugal i Hrvatska traže prve pobjede, Engleska želi ovjeru prolaza
- Protest auto-škola paralizovao saobraćaj u Tuzli
- Samsung Display pokrenuo proizvodnju OLED panela za sklopivi iPhone
- Osjećate li se neuobičajeno umorno? To bi moglo biti upozorenje vašeg tijela
