Ljekari upozoravaju: Assange bi mogao umrijeti
Grupa ljekara poslala je pismo britanskoj ministrici unutrašnjih poslova Priti Patel u kojem su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog zdravstvenog stanja osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea.
Oni su naveli da sumnjaju u sposobnost Assangea da izdrži suđenje o izručenju u SAD, koje je zakazano za februar sljedeće godine. U pismu koje je potpisalo 60 ljekara, uključujući stručnjake iz Velike Britanije, Australije, Evrope i Šri Lanke, navodi se da je neophodna hitna procjena fizičkog i psihičkog stanja Assangea, koji se nalazi u londonskom zatvoru Belmarsh, javio je “Sputnik”.
Stručnjaci upozoravaju da bi Assangea trebalo da pregledaju stručnjaci koji posjeduju propisnu opremu, jer bi on, u protivnom, mogao umrijeti. “Situacija je stoga hitna. Nema vremena za gubljenje”, dodali su ljekari u pismu.
Assangeov otac John Shipton ranije je upozorio da bi osnivač “WikiLeaksa” mogao umrijeti u zatvoru, uz napomenu da to “nije govor ogorčenog oca, nego činjenica”.
Radio Bet / Izvor: federalna.ba/Srna
