menu Naslovna chevron_right
BiHVijesti

Izdato narandžasto upozorenje: U BiH najavljene obilne padavine i bujične poplave! FUCZ upozorio na moguće izlijevanje rijeka i pojavu klizišta u naredna dva dana

Urednik | 21. Juna 2020.

Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) izdao je narandžasto upozorenje na obilne padavine koje se sutra očekuju u sjeveroistočnoj i dijelu centralne Bosne (Tuzla i Zenica).

– Očekuju se jače i obilnije padavine od 30-60 mm u toku sutrašnja 24 sata, a lokalno i do 80 mm u 24 sata – saopćeno je iz FHMZ.

Hidrometeorološki zavod Republike Srpske izdao je također upozorenje na vremenske nepogode koje se očekuju večeras, tokom noći i sutra.

Kako je navedeno, danas i sutra očekuje se vrijeme s čestom pojavom kiše, pljuskova i lokalnih grmljavina.

– Obilnije padavine očekujemo u nedjelju i ponedjeljak, kada može biti i bujičnih poplava, u regionima intenzivnijih padavina – navedeno je u upozorenju.

Precizirano je da se u nedjelju uvečer i u noći očekuju jače nestabilnosti na sjeveru s količinom padavina od 10 litara po metru kvadratnom do 30 l/m², lokalno i 20 do 30 posto više.

U ponedjeljak se očekuje novih 20 l/m² do 35 l/m², lokalno i više do 70 l/m², što zbog zasićenosti tla, od jučerašnjih i padavina iz prethodnih dana, mogu prouzrokovati lokalne bujične poplave malih vodotoka u tim regionima.

To se posebno odnosi na centralni pojas (Banja Luka-Doboj-Sarajevsko romanijska regija i Podrinje).

U noći s na utorak bit će još padavina na istoku uglavnom od 10 l/m² do 15 l/m², dok će od centralnih predjela na sjever i zapad prestati padavine, naveli su u prognozi iz Hidrometeorološkog zavoda RS, ističući da ukupna prognozirana količina padavina, zbog obilnijih padavina iz prethodnog perioda, uslovljava oprez.

Iz gradskog Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice pozivaju stanovništvo, te preduzeća da blagovremeno preduzmu sve mjere i radnje na zaštiti ljudi i materijalnih dobara, kao i da svoje aktivnosti na otvorenom prostoru prilagode najavama meteorologa.

Zbog najavljenih vremenskih nepogoda, pripadnici civilne zaštite i Profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Banja Luka biće u stanju pripravnosti.

FUCZ upozorio na moguće izlijevanje rijeka i pojavu klizišta u naredna dva dana

Federalna uprava Civilne zaštite izdala je obavještenje o mogućim bujicama i klizištima na području sjevereoistočnog dijela FBiH u naredna dva dana.

Na temelju dostupnih meteoroloških, hidroloških prognoza FUCZ je upozorio građane na mogućnost izlijevanja manjih rijeka iz korita i pojave klizišta.

Najrizičnija područja su slivovi Spreče, Drinjače i direktni sliv Save u Federaciji BiH.

Očekuju da bi se rijeke mogle izliti sutra, a da bi  opasnost od izlijevanja mogla postojati i 23. juna.

Radio Bet / Izvor: Tip.ba

Komentari

komentara

Written by Urednik




  • play_circle_filled

    Radio
    Kiša dobrih nota

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play