menu Naslovna chevron_right
BiHVijesti

Danas se obilježava 24 godine od prijema BiH u punopravno članstvo UN

Urednik | 22. Maja 2016.

Prije tačno 24, godine, na današnji dan, 22. maja 1992. godine Republika Bosna i Hercegovina primljena je u Organizaciju ujedinjenih nacija. Za vrijeme 24 godišnjeg članstva BiH je izabrana za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti, od 2010 do 2012. godine.

Vijeće sigurnosti je 20. maja 1992. godine usvojio odluku kojom se preporučuje Generalnoj skupštini da se tadašnja Republika BiH primi u članstvo Ujedinjenih nacija.

Usvojena je rezolucija 755 kojom je podržana ova preporuka. Dva dana kasnije, BiH je primljena u članstvo UN-a i to je svakako jedan od najznačajnijih datuma u istoriji BiH. Najznačajniji,ali period koji je uslijedio, bio je najteži u modernoj historiji BiH.

Jer, bez obzira na to, u BiH su nastavljeni napadi JNA i bespoštedni rat , koji su trajali sve do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu, 14. novembra 1995. godine. Bila su to najteža vremenima odbrane suvereniteta i državnosti BiH, ali i njenog opstanka.

Za vrijeme svog 24 godišnjeg članstva u UN-u Bosna i Hercegovina je izabrana za nestalnu članica Vijeća sigurnosti UN-a, u periodu 2010. – 2012. godina. Većina političara i analitičara se danas slaže da je od tada do danas najveći diplomatski uspjeh BiH bilo predsjedavanje Vijećem sigurnosti UN-a kao nestalne članice.

Republika Bosna i Hercegovina inače, u UN je primljena poslije proglašavanja nezavisnosti i međunarodnog priznanja zemlje u aprilu 1992. godine. Tog dana, 6. aprila, koji se inače, proslavlja i kao Dan Grada Sarajeva, BiH su priznale države tadašnje Evropske ekonomske zajednice (EEZ), današnje EU, a dan kasnije i SAD.

Dan međunarodnog priznanja, 6. april uzima se kao zvaničan datum početka agresije na BiH i Sarajevo, iako su stradanja stanovništva zabilježena mjesecima ranije, kao oni u februaru i martu 1992. u tadašnjem Bosanskom Brodu, sada samo Brodu, Bijeljini, kao i Kupresu.

No, direktni napad tada regularnih snaga bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA) desio se još početkom oktobra 1991. godine od 2. do 5. paljenjem sela Ravno u tadašnjoj opštini Trebinje.

A, upravo u oktobru 1991 godine Bosna i Hercegovina izglasava suverenost.

Na osnovu toga je uslijedio i referendum za nezavisnost koji je sproveden 29. februara. i 1. marta 1992. godine, kojeg je većina srpskog stanovništva uglavnom bojkotovala.

No, na referendumu, na kojem se 2.061.932. građana ili 99,44 posto (ukupno glasalo 2.073.568 građana sa pravom glasa ili 64,31 posto) izjasnilo za utvrđivanje statusa Bosne i Hercegovine kao “suverene i nezavisne države ravnopravnih građana i naroda – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive”.

 

(D.Š.)

Komentari

komentara

Written by Urednik




  • play_circle_filled

    Radio
    Kiša dobrih nota

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play