Diplomate tvrde: Na pomolu veliki dogovor između Evropske unije i Amerike
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su blizu dogovoru o trgovinskom sporazumu kojim bi se izbjeglo nametanje carine od 30 posto na evropsku robu koja se izvozi u Ameriku, piše Reuters.
Pozivajući se na evropske diplomate, Reuters piše da je postignut dogovor kojom će carina na robu iz EU biti 15 posto.
Ova novinska agencija tvrdi i da će ovaj sporazum biti identičan onom kojeg je Japan potpisao sa SAD-om.
Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump je najavio da će roba iz brojnih država, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, od 1. augusta biti carinjena u iznosu koji je on objavio još u aprilu ove godine.
Iako je prvobitni rok bio početak jula, Trump ga je produžio do augusta, a u tom periodu je Amerika postigla dogovor s Japanom i Filipinima.
Ako se materijalizuje dogovor s Evropskom unijom, bit će izbjegnut trgovinski rat između ova dva ogromna tržišta.
Ovim sporazumom je, osim američke, izbjegnuta i evropska carina na robu iz SAD-a, koja je trebala pogoditi robu vrijednosti veće od 92 milijarde eura.
IZVOR:Klix.ba
