Epidemiološka situacija na području TK zadovoljavajuća
Visoke temperature zraka u znatnoj mjeri utiču na razvoj štetnih bakterija, koje su putem hrane i pića unose u ogranizam i na taj način izazivaju različite vrste zaraznih oboljenja koja su karakteristična za ovo doba godine. U Zavodu za javno zdravstvo TK ističu da trenutno i u posljednje vrijeme na području ovog kantona nisu bili zabilježeni slučajevi trovanja hranom niti pićem, ali zbog pojave sporadičnih slučajeva i dalje apeluju na građane da voda računa prilikom pripreme i čuvanja hrane tokom ljetnih dana.
„ Mnogo je važno čuvanje hrane, to mora biti konzumiranje hrane po završetku pripreme ili pravilno odlaganje i čuvanje hrane u frižiderima na temperatuti od +4 do +8 stepeni, jer ovo vrijeme jako pogoduje razvoju mikroorganizama koji su zaduženi ili koji uzrokuju trovanja hranom.“, ističe mr.med.sci. Azra Džaferagić – Franca iz Zavoda za javno zdravstvo TK.
Posebna pažnja građanima se skreće na konzumiranje hrane koja se priprema u objektima brzne prehrane. Iako je osoblje kroz razne seminare koje Zavod tokom godine organizuje edukovano, kako i na koji način postupati sa čuvanjem i pripremom brze hrane, građani bi prilikom kupovine trebali zahtjevati da se hrana priprema pred njima i da se odmah konzumira.
„ Građani znaju da u ovo vrijeme manje koriste takve obroke i kad ih korisite obično se oni pripremaju u prisustvu građana. Do sada rekla sam nismo imali zabilježnih epidemija prijavljenih, ja se nadam da ih neće ni biti, jer smo mnogo radili na preventivno-edukativnim aktivnostima.“, dodaje Džaferagić – Franca.
Bez obzira da li vi prepremali hranu ili je kupovali u objektima, vodite računa da ne bude visokokalorična, masna, začinjena i teška za probavu. To može itekako uticati na opšte zdravstveno stanje i pogoršati osnovnu bolest ukoliko je riječ o hroničnim bolesnicima.
„ Da su to obroci sačinjeni od povrća, lagani obroci, dosta voća, tečnosti, jer to organizmu olakšava da se izbori sa ovim visokim temperaturama kako ne bi bilo nekih posljedica po zdravlje.“, pojašnjava Džaferagić – Franca.
Isto važi i za piće, posebno kada je riječ o vodi. Najbolje je piti provjerenu, gradsku vodu, koja se prema riječima dr. Džaferagić- Franca redovno kontroliše. U velikoj mjeri treba biti oprezan kada se konzumira voda sa javnih izvorišta jer kako je već poznato, a o čemu smo više puta izvještavali, voda sa javnih česmi na području TK ne kontroliše se redovno. I ondje gdje je kontrola izvršena te gdje su postavljena određena upozorenja, često se dešava da pojedinci ista uklone, tako da prolaznici ne znaju da li je voda ispravna ili ne.
(Radio BET/RTV SLON)