menu Naslovna chevron_right
Tuzlanski kantonVijesti

Vatrogasci u TK imali devet intervencija na gašenju požara: Najviše gorjeli nisko rastinje i šume

Urednik | 10. Marta 2026.

Na području Tuzlanskog kantona tokom proteklog dana zabilježeno je više intervencija vatrogasnih jedinica, uglavnom zbog požara niskog rastinja i šumskih površina.

Vedro vrijeme, suha zemlja i nepažnja prilikom paljenja vatre na otvorenom dodatno povećavaju rizik od izbijanja požara, zbog čega nadležne službe pozivaju građane na oprez.

Najviše posla imali su vatrogasci u Kalesiji, gdje su evidentirane četiri intervencije.

U naselju Gojičin zabilježena su dva požara niskog rastinja i šume, a dojave su zaprimljene u 20:00 i 21:20 sati. Vatrogasci su intervenisali i u naselju Panjevi, gdje je gorjelo nisko rastinje na površini od oko šest duluma, dok je u naselju Femlija izbio požar šume, ali vatrogasci nisu mogli intervenisati zbog prisustva minskog polja.

Intervencija je zabilježena i na području Lukavca, gdje su vatrogasci gasili požar niskog rastinja u mjesnoj zajednici Bistarac.

U Gračanici je Profesionalna vatrogasna jedinica gasila požar u mjesnoj zajednici Vranovići, gdje su gorjeli nisko rastinje i šuma. U akciji su učestvovali jedno vozilo i dva vatrogasca, a požar je uspješno lokaliziran i ugašen.

Tri intervencije zabilježene su i u Banovićima. U mjesnoj zajednici Oskova vatrogasci su uklanjali mulj s asfaltne površine nakon što se iz kamiona prosuo materijal koji je prevožen sa separacije. Požari niskog rastinja gasili su se i u naseljima Hrvati u mjesnoj zajednici Repnik, te Podgorje u mjesnoj zajednici Mušići, gdje su intervenisala po dva vatrogasca s jednim vozilom.

Vatrogasci su intervenisali i u Tuzli, gdje je Profesionalna vatrogasna jedinica gasila dimnjak na stambenom objektu u ulici Krojčica.

Prema podacima iz izvještaja službi zaštite i spašavanja, vodostaj na brani HA Modrac jutros u 7 sati iznosio je 199,78 metara nadmorske visine, što je tek nešto ispod tačke preliva od 200 metara. U odnosu na mjerenje prije 24 sata vodostaj je ostao nepromijenjen, dok ispust kroz temeljne otvore iznosi 6,98 metara kubnih u sekundi.

Hidrometeorološki podaci pokazuju da je jutros u Tuzli izmjerena temperatura od 2 stepena Celzijusa, uz 93 posto vlažnosti zraka i atmosferski pritisak od 989 hPa.

Radio Bet / Izvor: Tuzlanski.ba

Komentari

komentara

Written by Urednik




  • play_circle_filled

    Radio
    Kiša dobrih nota

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play